تابلو فرش

تابلو فرش یا فرش های تابلویی عموما به فرش هایی اطلاق می شود که جنبه تزئینی دارند  و در زمره فرش های ریزبافت به شمار می روند. خانواده های ایرانی از دیرباز به آراستن منازل خویش با فرش ها و تابلو فرش های نفیس عادت داشته و دارند. تابلو فرش به ویژه از نوع دستی آن اصالت شرقی داشته و به طور خاص متعلق به ایرانیان است.

 

انواع تابلو فرش دستبافت و ماشینی و تفاوت آنها

تابلو فرش ها به صورت کلی به دو دسته ماشینی و دستبافت تقسیم می شوند. اگر شما از خریداران و علاقه مندان به تابلو فرش باشید، حتما برایتان پیش آمده که فروشندگان شما را به خرید تابلو فرش دستبافت تشویق می کنند؛ زیرا زیبایی و لوکس بودن این نوع تابلوها زبانزد است. البته این بدان معنا نیست که تابلو فرش ماشینی عمر و دوام ندارد یا از زیبایی برخوردار نیست.

 تابلو فرش های دستبافت در کنار مواد و نخ با کیفیت، گره های قوی تری دارند و این موضوع بر عمر آن ها می افزاید. این در حالی است که در تابلو فرش ماشینی گره وجود ندارد و با استفاده از گرما و حرارت بالا الیاف را به پایه می چسبانند. در واقع تابلو فرش دستی و تابلو فرش ماشینی در یک نگاه ساده تقریبا مشابه یکدیگر هستند ولی با دقت بیشتر الیاف فرش دستی کاملا قابل تشخیص است.

 

انواع طرح های تابلو فرش

تابلو فرش ها از جهت طرح و نقش طیف وسیع تری نسبت به فرش ها دارند؛ طرح هایی هم چون انواع پرنده، گل رز و آفتابگردان، منظره و طبیعت، خوشنویسی، وان یکاد، مینیاتور و چهره از پرطرفدارترین نقش ها در تابلو فرش می باشند. علاوه بر این بعضی طرح ها براساس علاقه طرفداران تابلو فرش به محل زندگی و سبک زندگی بافندگان به وجود آمده است مانند طرح خانه های روستایی، کوچ عشایر و حتی حیواناتی همچون اسب و ببر.

 

محل بافت تابلو فرش های دستی 

پراکندگی جغرافیایی این هنر در کشورمان قابل توجه است هر منطقه با توجه به سلیقه و فرهنگ محل زنگی، سبک و سیاق خود را داشته و با تکیه بر آن ها تابلو فرش هایی سحرانگیر و محصور کننده خلق می کنند. خاستگاه اصلی تابلو فرش دستی همچون فرش ها شهر تبریز است. جالب است بدانید که از دیگر مهد های تابلو فرش می توان به شهر اصفهان، کاشان، قم و سردرود همدان اشاره کرد. 

از سرآمدان صادرات و فروش تابلو فرش می توان به برندهای عظیم زاده و وزراء اشاره کرد؛ چرا که منحصر به فرد ترین تابلو فرش ها را در اختیار هنر دوستان قرار می دهند.

 

قیمت انواع تابلو فرش

به لحاظ قیمت بدیهی است که تابلو فرش دستبافت ابریشمی به علت لوکس بودن قیمت بالاتری نسبت به تابلو فرش های ماشینی دارند. از دیگر دلایل تفاوت قیمت در این تابلوها کیفیت نخ های به کار رفته در آنهاست. سایز تابلو فرش نیز در کنار طرح و جنس از مهم ترین فاکتوهای قیمت گذاری به شمار می رود.

 

خرید اینترنتی تابلو فرش

امروزه خرید انواع تابلو فرش به صورت غیر حضوری روش مرسومی محسوب می شود و علاقه مندان به این تابلوها خرید آنلاین را ترجیح می دهند. فروشگاه اینترنتی کافه کارپت این امکان را برای هنردوستان فراهم کرده تا با مشاهده و مقایسه انواع تابلو فرش، ضمن تضمین کیفیت و صرفه جویی در وقت و هزینه بتوانند تابلو فرش مورد علاقه خود را خریداری کنند.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.